Havai fişekleri patlatmak ürünün çeşidine göre farklılık göstermektedir. Profesyonel kullanım ve amatör kullanım olmak üzere ikiye ayrılan havai fişeklerin kullanımı sırasında güvenlik önlemlerinin gözetilmesi oldukça önemlidir. Profesyonel kullanım havai fişekler uzman kişiler tarafından bilgisayarlı ateşleyici sistemler ile ateşlenir. Bunlar genellikle gök bombası diye tabir edilip 150-200 metre yükseklikte patlayan ve atış süresi minimum 7-10 dakika süren havai fişeklerdir.

Amatör kullanım havai fişekler ise gösteri bataryası diye tabir edilen atış sayısı 16'dan başlayıp 150 atışlığa kadar çıkan kutu şeklindeki hafif patlayıcılardır. Bu havai fişekleri patlatmak için seyircilerden 30-40 metre uzakta olup havai fişeği taş ve kum torbası gibi ağır cisimlerle sabitledikten sonra fitilini ateşlemek yeterlidir. Amatör kullanım havai fişekler 30-60 metre yükseklikte patlayıp gösteri süresi atış sayısına göre değişiklik göstermektedir.

Bilmeniz Gerekenler

1) KENDİ BAŞIMA HAVAİ FİŞEK ATABİLİR MİYİM ?
Hayır bakanlık ve yasal hükümlere aykırıdır ruhsatlı kişiler tarafından özel izin ve ekipmanlarla atılmaktadır

2) HAVAİ FİŞEK RİSK TAŞIR MI , ZARAR VERİR Mİ ?
Evet , kesinlikle bilinçli atılmalıdır . Bilgisizce kullanımlar bedensel zarar veya ölüm sonucu doğurabilir. Ayrıca atılacak yer , ısı, yağış, rüzgar bilgileri ekibimizce atıştan bir hafta önce öğrenilecektir. Ara ve dar sokaklar veya cam kaplama cepheli bir bina her zaman tehlikeli olabilir.

3) İZİNSİZ KÜÇÜK BİR GÖSTERİ YAPILAMAZ MI ?
Kesinlikle yapılamaz ve yapanlar hakkında savcılık ve emniyet suç duyurusunda bulunur.

 

4) KİMLER KULLANABİLİR ?
Sadece ehliyetli kişiler. Halk kendi başına kullanamaz.

5) NERELERDE KULLANILABİLİR? 
Oteller, açık alanlar,deniz kenarları, festivaller, kutlamalar, isyeri açılıiları, düğünler, merasimler, kutlamalar. 

6) KAÇAK ATIŞLARIN SONUCU NEDİR ?
Mahkemede yargılamaya ve ceza söz konusu olabilir.

7) NE TİP RİSKLER İÇERİR ?
Yangın, cam kırılma gibi riskler.

8) NERELERDE ATIŞ YAPILABİLİR ?
Oteller , açık alanlar ve restaurantlar uygundur . Mahalle araları ve yerleşimin yoğun olduğu alanlarda tercih edilmemektedir.

18) HANGİ FİRMALAR HAVAİ FİŞEK TEMİN EDEBİLİRİM ?
Sadece satış ruhsatı olan firmalardan havai fişek satın almanızı tavsiye ederiz. Satış ruhsatı olmayan yerlen kesinlikle havai fişek satın almayınız.Not: Firmamızın havai fişek satışı yoktur, bu konu sadece bilgilendirme amacı ile yazılmıştır, lütfen ruhsatsız satış yapan yerlerden havai fişek satın almayınız, sadece ruhsatlı satış yapan yerlerden ürün temini yapınız.