BİRÇOK ÇOCUĞUN VAZGEÇİLMEZ EĞLENCELERİNDEN BİRİSİ OLAN UÇAN BALONLAR TEHLİKE SAÇIYOR. ÖZELLİKLE İÇİ HELYUM YERİNE KARPİT VE LAVABO AÇICISI İLE DOLDURULAN BALONLAR BİRÇOK ÜZÜCÜ KAZAYI DA BERABERİNDE GETİRİYOR.

RENK SÜS VE PARTİ MALZEMELERİ OLARAK, SOKAKLARDA SATIŞ YAPAN SEYYAR SATICILARIN BAZILARININ ÇOCUKLARA SATTIKLARI BALONLARIN KARPİT VEYA LAVABO AÇICISI İLE DOLDURULDUĞUNU BELİRTEREK, ÇOCUKLARIN YANMA TEHLİKESİ İLE KARŞI KARŞIYA OLDUKLARINI BELİRTTİ. RENK SÜS VE PARTİ MALZEMELERİ İŞLETMECİSİ ŞAHİN, "HELYUM GAZI İLE DOLDURULAN UÇAN BALONLARIN ÇOCUKLAR İÇİN HİÇBİR ZARARI YOK. HELYUM GAZI RENKSİZ, KOKUSUZ VE HAVADAN HAFİF OLDUĞU İÇİN BALONU RAHATLIKLA UÇURABİLİYOR. ANNE VE BABALAR, ÇOCUKLARININ SAĞLIĞI AÇISINDAN UÇAN BALONLARI GÜVENİLİR YERLERDEN ALSINLAR VE ÇOCUKLARINA ZARAR VERMESİNLER. İÇİNDE HELYUM GAZI OLAN BALONLARDAN ALSINLAR. SOKAK SATICILARININ SATTIĞI UÇAN BALONLAR, KARPİT VEYA LAVABO AÇICILAR İLE DOLDURULMUŞ VE TEHLİKELİDİR. ÇOCUKLARIMIZA ZARAR VEREBİLİR VE YAKABİLİR. ONUN İÇİN ANNE VE BABALAR ÇOCUKLARININ SAĞLIĞI İÇİN UÇAN BALONLARI GÜVENİLİR YERDEN ALSINLAR" DEDİ.

HELYUM GAZI TÜPLERİNİN BELGELİ VE MÜHÜRLÜ OLARAK GÜVENLİ ŞEKİLDE GELDİĞİNİ SÖYLEYEN ŞAHİN, "KARPİT VEYALAVABO AÇICI İLE DOLDURULAN UÇAN BALONLARI SATAN SATICILARI DEFALARCA ZABITA VE SAĞLIK KURUMLARINA ŞİKAYET ETTİM. AMA BİR SONUÇ ALAMADIM. UÇAN BALON PATLAMASI YÜZÜNDEN ÇOCUKLARA ZARAR GELDİĞİNDE ALINAN ÖNLEMLER BİR İŞE YARAMAZ, ŞİMDİDEN ÖNLEM ALMAK GEREKİR" DİYE KONUŞTU.